Jak se zpomalit 5 způsoby?

Pět cest k efektivnímu zpomalení.
Zima je určená ke zpomalení.
Článek o zpomalení obecně, co, jak a proč?
Co k tomu říkají protagonisté POMALOSTI (Jo Patersová, Geir Berthelsen, Carl Honoré).

Zima je ideální čas na zpomalení. Samo počasí je pomalé, ospalé a vybízí člověka si lehnout či jen tak koukat do zdi. Koukat na to, jak venku sněží nebo svítí sluníčko a jak jsou krásné mraky dnes. Mozek a tělo potřebuje odpočívat, tak jako celá příroda spí a nabírá energii na další období, je jaro, léto podzim a zima. A stejně funguje i lidské tělo. Je to řád přírody a my jsme její součástí. Proto je hloupost se tvářit, že se nás to netýká… a hnát se za svými cíli a pak se hroutit, že jsem to nestihla. Anebo když Vám někdo řekne pojď si pokecat, tak Vaše odpověď zní ne, nemám čas, musím ještě něco dodělat… Tak to už ne! Jak to změnit?

Více pomalý, více zdravý.
Mezinárodní Pomalé hnutí – lépe přeloženo -> Mezinárodní hnutí pomalosti

1/ luxusní spánek
Ideálně v totální tmě, což ve městě není možné, tak aspoň zatáhnout žaluzie, záclony. Nebo si dát roušku na oči. Já osobně to nedělám, ale doporučuje se to. Ve tmě se tvoří látky, které uzdravují mozek a tělo. Dopřejte si dobrý spánek, kromě toho usínání před 23. hodinou je podle TČM (tradiční čínské medicíny) jeden z léků na dlouhý život. A vy přece nechcete umřít v 60 vyčerpáním nebo v 75 demencí. Myslete rovněž na své ledviny, které jsou zásobníkem vaší životní energie. Usínání po 24. hodině dlouhodobě zkracuje život o roky.

2/ proškrtat diář
Opravdu musíte všude být či všechno stihnout? V dnešní době onlinu (ne KORONA) se na FB hodně toho děje že? Nezdá se vám, že ti všichni mentoři vám berou váš čas? Nenechte se zmanipulovat, že opravdu tento webinář musíte vidět, nebo na tuto návštěvu jít musím, co když něco zmeškám?
Celkově si život zjednodušte, nepracujte o víkendech, neberte pracovní telefony o víkendu či po 18 hodině, klienti to pochopí a naučí se váš životní rytmus. Neuklízejte když vám doma neroste plíseň. Přehnaná čistota snižuje vaš9 rodině odolnost.
Všechno je o vašich hranicích. Kam si vetřelce pustíte (klidně i vlastní dítě) tam i půjde, jen vy sami jste strážci a ochranáři vaší svobody a ZPOMALENÍ. Je to váš život a vy jste tvůrci. Nikdo jiný to za vás neudělá.

Dopřejte si svobodu mít prázdný diář, říká
Geir Berthelsen, zakladatel Světového institutu pomalosti

3/ STOPka – zastavit se
Dělejte si přestávky během dne, asi to nevědomky stejně děláte, takže to teď jen ZVĚDOMĚTE.
Koukněte se z okna u počítače či při vaření, nadechněte se, uvědomte si nohy, jsou přilepené k podlaze, nadechněte se jimi, prodýchněte – dovnitř a ven, uvědomte si teď mám STOPku, roztáhněte se v hlavě do prostoru a užívejte si STOPky. Až máte dost, vraťte se tam, kde jste přestali.

Hlavně poslouchejte tělo, to vám pořád říká, co potřebuje.

4/ hrejte si s dětmi nebo domácími mazlíčky
Hraní s mým synem, to je pro mě STOPka. Myslím takové to pomalé, kdy si něco skládáme nebo hrajeme na zemi, nemyslím to šílené létaní po bytě s letadlama, to mě stresuje, hlavně když je to na večer…
Pokud na ani jedno nemáte náladu, pusťte si film, který si labužnicky vychutnáte.

Don’t be a slave to other people’s messages in mobil. 
Geir Berthelsen, zakladatel Světového institutu pomalosti

http://www.omform.cz/nausnice-pratelny-papir/

5/ choďte do přírody
Rada stará jako svět. Příroda léčí, to je bez pochyb.
Dívejte se na kořeny stromů, jak krásně zarůstají do země, to vás uzemňuje a mysl potom tak nelítá od ničeho k ničemu… Pobyt v přírodě uklidňuje, zastavuje mysl. A co není v mysli, jako by neexistovalo… Dodržujte hygienu vaší mysli. Vyhýbejte se toxickému prostředí a lidem.
Sledujte v lese detaily. Listy, slunce, mraky, větve. Nic neřešte. Dejte si pohov od myšlení. Nic vám neuteče.

I prefer to live in the moment as time is continuous with no ends and beginnings, but it is nice to look back at a year full of memories.
jo___peters, autorka knihy SLOW, Nespěchejte, žijte pomalu

Zpomalení ve světě
V roce 1986 vzniklo Hnutí za zpomalení, spolu s Hnutím pomalého jídla, více se dočtete v knize SLOW, Nespěchejte, žijte pomalu, Jo Patersová. Mluví se o konceptu pomalého života, který se aplikuje i do dalších oblastí, jako je pomalé rodičovství, pomalé město a další. Vypadá to, že Jo dává soukromé lekce v ježdění na horském kole pro ženy.

V Norsku existuje jako Think Tank projekt Světový institut pomalosti, založený před více než 20 lety, Geir Berthelsen, jeho zakladatel, učí, jak nejlépe žít pomalu. Na jeho stránkách se můžete dočíst o pomalé módě, jídle, životě.

Geir sepsal 10 věcí, jak zpomalit – vypíchnu jen základ
1. Don’t hurry
2. Don’t multitask
3. Do nothing. Daydream
4. Work life balance
5. Good quality sleep
6. Calendar cramming
7. Disconnect
8. Be early
9. Slow time
10. Give your time

Pokud vás to více zajímá, přečtěte si podrobnosti k jednotlivému bodu na stránkách Světový institut pomalosti, tady v odkaze.

Zato kanadský novinář Carl Honoré zkoumal udržitelnost pomalého způsobu života a jeho dosah v podnikatelském prostředí. Vše sepsal do knihy Chvála pomalosti a má několik přednášek na youtube.
Tady se můžete podívat na záznam jeho přednášky na TED: https://www.ted.com/talks/carl_honore_in_praise_of_slowness.

Pojďme si tedy krátce zopakovat, jak můžeme hned teď zpomalit:
1/ zařídit si luxusní spánek
2/ proškrtat si diář
3/ zastavovat se během dne
4/ hrát si s dětmi nebo domácími mazlíčky
5/ chodit do přírody na léčivou procházku


Samozřejmě by se našlo mnohem více způsobů ke zpomalení, já však vím ze své zkušenosti, že je lepší začínat s menšími úkoly než s většími. Pokud máte malé dítě, tak jako já, tak mi určitě rozumíte. 🙂
Když tyto minirituály zavedete do svého života, není možná, aby vám nebylo lépe na světě. Vždyť je to tady fajn, když si to dovolíte a pokud se máte rádi, tak si to dovolíte, věřím vám a mám to tak stejně.


Pojďme být šťastnější, zdravější a více produktivní než za starého života, slovy Carla Honoré.

Napište mi, které body jste zavedly do své praxe, popřípadě se kterými bojujete. Těším se na vaše zkušenosti!

  • OMFORM, móda & interiér, přírodní design z veganské kůže, lokálně. Tašky, kabelky, baťohy a bytové doplňky. S láskou k matce Zemi, používáme LOKÁLNÍ ZDROJE, žijeme UPCYCLE/ REFORM/ REDUCE. ÓM - Ať jsou všechny bytosti šťastny! FORM - Všechny formy vesmíru jsou vítány!
  • Udržitelné kabelka z veganské kůže neboli pratelného papíru. Metalický a matný papír, odstín modrá. Kožené ucho délky 120cm. Odřezek hověziny povrchově upraven ekologickým voskem.
  • Ztráta kontroly je obrovské uvolnění Uvolnění všech těch břemen a nánosů, těch starých nefunkčních vzorců a programů. Uvědomuji si, jak už to nechci, už to nepotřebuji, cítím se jiná, nová, lehká! VYPRÁZDNĚNÁ! Dokonce bych řekla, že PRÁZDNÁ.
  • Udržitelné kabelka z veganské kůže neboli pratelného papíru. Metalický a matný papír, odstín růžová - šedá. Kožené ucho délky 120cm. Odřezek hověziny povrchově upraven ekologickým voskem. VÍLÍ KABELKA JE TADY!
  • Udržitelné kabelka z veganské kůže neboli pratelného papíru. Matný papír, odstín natural a skutečný korek na podkladu. Kožené ucho délky 120cm. Odřezek hověziny povrchově upraven ekologickým voskem. Uvnitř kabelky mantra, která posiluje nositele kabelky. Totemové zvíře PES. Vybrala jsem slovo DŮVĚRA. Důvěřuji sobě, důvěřuji tobě, důvěřuji své cestě, po které kráčím. Důvěřuji vesmíru. že mě vede. PES představuje věrnost, silnou víru, přátelství, jemnost, tvořivost, náklonnost, ochranu.
  • TOTEBAG - SLOW BLUE DENIM Taška manifestuje vrstvy v nás, jak jdeme do hloubky sebe, je to transformační taška. Symbol je motýl. Motýl je transformace. Vznikla upcyklací denimu (jeans), korku, pratelným papíru a pánského pyžama (podšívka), rozměr 45 x 48 x 2 cm (v x š x h). Kapsa na zip zvenku. Kapsa na zip uvnitř + 2 volné kapsy. Zapínání na zip. Délka uší 56 cm. Délka popruhu 140 cm. mantra pro ochranu OM MANI PADME HUM. Dej šanci Slow fashion nákupem ode mne. Váha 550g, s krabicí 800g.
  • Je tady JARO, JARO, JARO 🌺 a to znamená NOVÉ PŘÍJEMNÉ LEGÍNY POSTAV SE DO SVÉ SÍLY! ŽLUTÁ je barva odvahy a síly 100% bavlna, lokální, můj střih Jak se vám líbí? Pište mi at vím něco víc video je informativní-nekvalitní-vím, brzo na mém eshopu www.omform.cz Má někdo ODVAHU? 😆 Pokud ne, s těmito legíny ji bude mít URČITĚ. MÁM TO NA SOBĚ VYZKOUŠENÉ. Tak pojďme to JARO přivítat stylově!
  • Udržitelné kabelka z pratelného papíru, rozměr 24 x 23 x 5 cm, obdélníkové dno. Mantra zdraví a síly uvnitř! Pratelný papír, veganská kůže, ekologický materiál, rozloží se v půdě Prát do 30° Nosit a ošetřovat s láskou Čistit namokřeným hadříkem, s trochou mýdla
Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.