Být svá – ne odlitkem mužů

Často se přistihnu, že se chovám nežensky.
Jsem stroj na plnění úkolů. Plním, plním, plním.
A dost! Vykřikne má žena ve mně.
A tiše se v koutku schoulí do sebe a dýchá…
V horším případě se zhroutím a popláču si.
Krucinál! Zase mě ego dostalo, převálcovalo mě jak parniválec.
Já však nejsem parniválec, jsem zářivá, krásná a šťastná víla! Šeptám potichu do polštáře… večer před spaním, aby to někdo neslyšel.

Happening na akci Městské zásahy Ostrava 2013, konfliktní akce, koupali jsme se v Ostravici, abychom na řeku ve městě upozornili, že existuje, ale město ji nevyužívá jako veřejný prostor. Novináři to přečetli jako “kritiku čistoty Ostravice”, a proto vznikl konflikt. Já jsem to už neopravovala, protože jsem si myslela, že jako umělecký počin je to nezaujalo, ale kritika něčeho byla pro novináře přitažlivá, že přijeli a psali. Na fotce (architekti Macková, Stejskalík, Šafářová, Václavík), výkvět Ostravy.

Chovat se žensky
Hodně žen má problém a ani neví o tom. Později se diví, proč jsou nemocné, nešťastné či mají deprese. Uvěří svému egu, že v dnešní době, když chtějí uspět, se musí chovat stejně jako muži. Bojovat stejnými zbraněmi. Ale to je hrozná blbost, já egu skoro vždycky naletím. Například setkání s blbcem, který je maskován do sofistikovaného pána, všechny kolem ponižuje, a myslí, že je to OK. Tak se to děje ve firmách či na vysokých školách. Holky a ženy jsou ponižovány v uměleckém světě tak i na architektuře a nic se s tím nedělá. Jak se však proti tomu postavit? Tady mám pár rad. Začněte u sebe. Revoluce začíná zevnitř :).

Nebrat si nic osobně.
Být ženou.
Chovat se žensky.
Učit se být ženou od jiných žen.
Číst o ženských pocitech.
Nepřizpůsobovat se.
Pěstovat sebelásku.

O ženských tématech se píše podrobně v Cyklické ženě. Je to naprostý unikát, vřele doporučuji, dozvěděla jsem se, že žena se mění každý měsíc, takže jsou 4 ženy v jednom těle a to je přece nádhera! Jak tohoto daru využívat ve svůj prospěch, si můžete tam přečíst.

Model od Zaha Hadid představuje návrh na nádraží v Neapoli, 2006.

Ženy architektky
Já ráda koukám na věci ženských umělkyň, teoretiček či architektek. Nejraději mám iránskou architektku Zaha Hadid, spolužák u ní pracoval a říkal, že byla děsná čarodějnice, nekompromisní až hysterická. Těžko říct, zda to byl její horkokrevný původ či charakter. ZH však dala architektuře novou tvář, odhalila zákoutí ženské duše, o kterých jsme nevěděly, že existují a jak vypadají. Snové fluidní prostory se přelévaly z jejího plátna do modelů a časem do reality.

V Čechách od ní stavbu nemáme, což je veliká škoda. Ale třeba? Bohužel ZH dostala infarkt, na který umřela v roce 2016, ale má své “děti” pokračovatele. Tak třeba?

Na své vědecké dráze jsem se tématem ženství v architektuře už zabývala hlouběji, zkoumala jsem ženy-architektky, jak žijí, co jí, co dělají. Dokonce jsem i u takové studovala, Eva Jiřičná. Byla vždy milá, diplomatická a tolerantní, měla nadhled, větší než všichni profesoři kolem. Je známá svými interiérovými schodišti, která se prostorem vinou jako paličkovaná krajka. Ačkoliv jsou technicistního designu, mají ženskou esenci a jsou šperkem interiéru.

Existuje několik knih, které bych ráda zmínila, a mně vždycky dají novou sílu do žil. Zásadní je Ženy běhaly s vlky, je plná příběhů o ženské síle, které spisovatelka posbírala po celé zemi. Ty příběhy mi ukazují jiný pohled na ženský život, podporují divokost a nezávislost žen.

Lásko, kde jsi?
Nalezení lásky k sobě dá kořeny. Láska k sobě mi dovolí být svobodná. Dává mi sílu a odvahu být taková, jaká jsem. Být upřímná k sobě a ke světu.
Nehrát ty hry, co mi ego, společnost, mé pohodlí, či automatismus vnucují. Každý den znova. Večer umřu a ráno se probudím. Nová. Jiná než včera. Aaaach! A to je přeci velká úleva! Že každý den je šance být lepší anebo aspoň jiný. Jako ve filmu Lola rennt / Lola běží o život 1998/. Lola má několik šancí.

Instalace GETWET na Pražské Quadrienale 2010 s těhotnou Martina Zwyrtek, tato instalace to byla živá hysterie v prostoru Náplavky v Praze. Vodní trysky jako orchestr reagovaly na letní Prahu a zvlažily návštěvníky výstavy.

Temná síla
Hysterie, četla jsem, že hysterie je typicky ženská vlastnost. Hysterie je negativní, ale mohla by být i pozitivní, třeba jako zdroj energie, zdroj síly, zdroj pohybu, odněkud někam. Hnací motor. Proč se stydíme za hysterii? Představme si hysterii jako dobrou vílu. Šlo by to?
Tady mě napadá kniha Věrnost v pohybu, hovory o feminismu, dějinách a vizualitě. Ženské názory na umění mě znovu otevírají oči. O architektuře v ženském nezávislém pojetí je důležitý Oxymóron a pleonasmus I-II.
Mám ráda postavu Virginie Wolfové ve filmu Hodiny, na který si vzpomenu, když se cítím nějak nepatřičně či ztracena v prostoru. Určitě je mnohem víc knih, já jsem však napsala své zásadní, ke kterým se vracím.

Oceán komunikuje s vědomím lidí. Záběr z počítačové hry Anarchy-tekt.com, kterou jsem dělala s mnoha lidmi, hlavně se ZZ. Byla to živá anarchie ve městě, software, který vám dělá komplikace a vy se musíte jinak chovat, reagovat, abyste přežili. “Jinakost” mě stále zajímá, je to asi mé životní téma.

Jak své ženství posilovat?

1* Poslouchejte ženské zpěvačky, třeba Zuzanu Navarovou, je tak jemná, zpěvná, hravá, píseň Andělská, ta je krásná
2* Udělejte si žebříček vašich superžen
3* Zamyslete se, jak být více ženská v práci – nosit sukni 4x za měsíc
4* Malujte si pusu – 1x týdně
5* Tancujte – 1x za 3 dny

PS.
Kdyby se vám chtělo, ženy,
byla bych ráda za další tipy na to, jak být více ženskou, další tipy na zpěvačky, nebo filmy, či knihy o ženské tematice.
Děkuji Vám ženy, za to, že jste


Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.