Design Udržitelné Tašky

Zamyšlení nejen pro tvůrce vlastního života, ale i údernice udržitelné módy neboli SUSTAINABLE FASHION.
Když navrhovat, tak smysluplně, tím se zabývá můj kontroverzní koncept Tašky, které čistí vzduch, který nejdete jako můj fanpage na FB.
Samozřejmě je to provokace a humor zároveň :).
Co je ta udržitelná móda (sustainable oblečení, sustainable tašky, sustainable boty neboli vegan boty) píšu zde, proto Vás tím teď nebudu zdržovat. Určitě víte, o co jde :).
Tady se pobavíme o designování udržitelných tašek.

Proces designování
Lidé se mne ptají, o čem jsou ty mé tašky, jak je navrhuji, vymýšlím a tvořím? Za prvé žiju trochu mimo mainstream, mám ráda věci jinak, a vždycky musím mít a dělat něco extra. Ráda tedy chodím na lov do second handu nebo jiných marketů toho druhu a tam nakupuji jen to, co mi přitáhne oko.

Navrhování není jednoduché, jak byste si mysleli, někdy je to boj a nosím tašku několik dní v hlavě. A jindy si pořád dokola čmárám ten tvar, formu, hmotu té tašky, jsem jí posedlá.

Spokojený zákazník = spokojený designér

Nebo mám materiál-y, který mě nenechá být a k němu kombinuji další látky. Impulsivně z riflí nastříhám několik forem, kompozic materiálů, třeba tašku s ušima nebo crossku a organizér. Jako bych zkoumala, co materiály unesou a co ne. Poslední dobou se mi líbí tvrdé, jasné formy a minimal detail. Taška je srozumitelná. Je to prostě statement. Nechávám mluvit srdce či intuici, nazvěte to, jak chcete.

Trojúhelníková taška
Ovšem mám ráda prostor (jsem architektka) a zajímá mě, jak funguje, jaké divy dokáže, proto vám ukážu tašku 3D. Je to taška na zakázku, má trojúhelníkový půdorys. je to zvláštní forma, nezvyklá, zato praktická. Na jedné straně má vloženou hranu, a na druhém konci jsou dvě stěny sešité k sobě. Takže tam, kam dáváte intuitivně ruku, tam vám přirozeně vzniká otvor.

Materiálová tajemství
Mám dojem, že denim neboli riflovina není zcela probádána, proto mě překvapilo, že obrácená riflovina, tedy její rub vypadá tak dobře, asi si dám na to patent :), někdy má naprosto inovativní vzory tkaní. Z dálky vypadá jako len, z blízka je to neznámý vzor rifloviny. Kromě toho, když je líc rifloviny moc obnošený, druhá strana je pořád dobrá. To člověk zjistí, až když se materiálu dotýká.

Další materiál, který používám, je recyklovatelný papír. Říká se tomu materiál budoucnosti. Je pratelný, ekologický, pevný, bývá připodobňován ke kůži. Skládá se z celulózového vlákna z odpadového dřeva s certifikátem FSC. Pracuje se s ním dobře, je sice tužší, proto si jej namáčím před šitím, ale pěkně drží tvar a tašce dá novou energii, přidanou hodnotu. Naprosto miluji ty metalické shiny povrchy, to vám bavlna neudělá.
Nakonec bavlna & papír dohromady, no není to kouzelné setkání?

Co se týče dalších materiálů (popruhy, zipy, přezky), snažím se vyhnout PES, PVC materiálům i kožence, považuji je za toxické, proto zbytečné kupovat.

Tvořit udržitelně je náročné, to uznávám, ale pokud je to vaše cesta, tak časem zjistíte, že krok za krokem tu klasiku nadbytečné spotřeby opouštíte, a vzdáváte se toxických materiálů, které znečisťují váš artikl, a tak tvoříte podle své životní filosofie.

Na závěr mé výzvy k následujícímu bytí.
Myslete a žijte v duchu SLOW, tedy udržitelně
1* Tím myslím, svým chováním vždycky zvětšujeme nároky na planetu, to je fakt
2* Opravdu tuto věc potřebuji?
3* Dá se pořídit od lokálního prodejce?

Kdyby cokoliv, nebojte se mi napsat. Vendula

Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.