Pomalý život ve městě

Jak vypadá město pro pomalý život? Pomalý myslím ve smyslu SLOW – žijte pomalu, nespěchejte. Které prvky dělají město pomalým, přátelským (friendly-use) ke všem bytostem?

Na mateřské jsem jezdila s kočárem a trápilo mě, jak je mé prostředí nepohodlné, přímo neprůjezdné. Myslím tím chodníky, schody, obrubníky, cesty.
Kočáru jsme se zbavili, ale téma nepohodlí přišlo zase.
V jízdě na kole: jak mám s malým děckem jet do parku na kole, když je na cestě plno překážek? A jak to řeší lidé na vozíčku, kteří se s problémem potýkají neustále? Nechápu.
Takže věřili byste, že jsou POŘÁD části města, kam se prostě BEZ AUTA nedostanete? V dnešní době?
Tomuto paradigmatu se říká přátelské či nepřátelské město k lidem a jedním z prvních, kdo na to upozornil, je dánský architekt Jan Gehl (83).

Pomalé procházení městem
Jak se zjistí kvalita města, je právě v tomto pomalém procházením městem. Co město člověku nabízí a jak mu usnadňuje život a svobodu ve městě. Chce člověk v městském prostoru zůstat, anebo z něj utíká? Je tam bezpečno, čisto, příjemně? Jsou tam záchytné body, proč tam zůstat? Je mnoho faktorů, které je potřeba prozkoumat a náležitě designovat. Je to celkem složité, ale ráda bych upozornila na to, že tyto věci podprahově člověk vnímá, a tedy v prostoru zůstává anebo prchá. Dovolte si to sami vyzkoušet, třeba i s dětmi. Chce to trochu vnést hry a uvolněnosti do života.
O pomalých ulicích Jan Gehl diskutuje na Radiu Wave s Adamem Gebrianem.
Pro inspiraci si zajeďte do Kodaně, píše se, že je jedno z nejpříjemnějších měst k pobývání a bydlení ve městě, já ho tedy miluji. (Další je Curych, Vancouver atd.) Podle mne jsou krásné i Helsinky a Amsterdam.

Návrh architektky Elišky Mackové na téma nerušeného
procházení městem.

Tvorba městského prostoru
Chci se zmínit o osobní zkušenosti přímého vlivu na městotvorbu, tedy utváření městského prostoru, pomocí konceptu Městské zásahy. Myšlence dali život dva slovenští architekti, Matúš Vallo a Oliver Sadovský. My Ostraváci jsme měli tu čest projekt realizovat v Ostravě v Cooltouru a vznikly tak 2 ročníky.
Idea spočívá v tom, že s projektem byla obeznámena nejširší laická a profesionální společnost a ta mohla přicházet se dvěma podněty.
1/ místa, která potřebují obnovu
2/ návrh obnovy vybraného místa.


Na závěr se uspořádaly výstavy, kam se pozvali zástupci vedení města a tam se při vínku o návrzích diskutovalo. Nakonec se návrhy zapustily do knihy, aby zůstaly zachovány pro další výzkum a poděkovalo se samotným vystavujícím za jejich nápady a energii. Efekt této akce byl veliký, několik návrhů se zrealizovalo a na městě vznikl každoroční projekt Navrhni svůj Jih, což je podle mne skvělý dopad. Kromě toho tuto problematiku může řešit participativní rozpočet.

Vznikly dvě publikace, první představila návrhy veřejnosti Městské zásahy Ostrava 2013, druhá Ostrava – interdisciplinární diskurs obsahuje texty odborníků na veřejný prostor.

Každý z nás město, ať chceme či ne, tvoříme.
Proto si uvědomuji, že je zodpovědné do diskuzí o městském prostoru vstupovat. Hlavně se nebát, že se člověk ztrapní.
Někdy člověk nemá vůbec čas, ale někdy to prostě nejde to nechat být, ať se děje vůle boží. Sama jsem několikrát do akce vstoupila a úspěšná jsem nebyla, pravda. Vím však, že jsem udělala, co jsem zrovna mohla a aspoň jsem to zkusila. A to se přeci počítá.
Tak co s tím příště uděláte vy?

Literatura pro inspiraci
Jan Gehl, Města pro lidi
Městské zásahy Ostrava
Všechna vydání Městských zásahů 🙂
Christian Norberg Schulz, Genius loci

Jo Peters, Slow – Nespěchejte, žijte pomalu
*** Oblíbení filosofující architekti
Rem Koolhaas, Třeštící New York
Steven Holl, Paralaxa
Peter Zumthor, Atmosféry

Vendula *
Jsem designérka a bloggerka. Miluji seberozvoj, udržitelnost a volné umění. Mým DAREM je lidem pomáhat SE VYJÁDŘIT a PROJEVIT ve své PLNÉ KRÁSE. Mé VĚCI v lidech rozproudí ENERGII a RADOST ze života. 
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.