Zmatené detaily prostě nefungují a celé dílo deformují

“Ty detaily tam nemůžou být! Jsou laciné, každé pako je vymyslí,” hádám se svou šéfovou v ateliéru v Šanghaji. Ona stojí přísně ve dveřích
jednačky a má lehké tiky. Světlo jde zprava, její profil obličeje se
pěkně rýsuje. Říká mi: “Vendo, zapomeň na všechno, co ses naučila na Umprumce. Umprumka je teď mrtvá !”
Máme čtrnáctidenní workshop na Urban Design pro čínské město a všichni jsou z toho pěkně nervózní, první verze studie Chengdu III se musí klientovi odevzdat už příští týden. Pří-ští-tý-den! Obleje mě horko…

Takovou detektivku zažívám vždycky, když mám něco navrhnout. Znáte to? Hotové porodní bolesti… a vždycky je to stejné. Člověk se nepoučí. Ať je to návrh kuchyně, koncept velkého domu či obklad na fasádu
v pěti variantách. Já tedy vždycky dělám ve variantách, mám ráda pocit, kdy věc pořádně prozkoumám zprava doleva a zpátky a dále mám klientovi co nabídnout.

Dokonalá kompozice rozřezání plochy stropu na menší oddíly, které mají svou funkci, otvírají se, zastiňují podle požadavků na světlo v interiéru letiště v HK. A je to krásné, v perspektivě se tvary mění, tak vznikají kompozice další.

Musíte klientovi ukázat, že věci rozumíte 1, máte zkušenost 2
a svůj názor 3.


Vymyslet nové detaily, které korespondují s celkem a dodávají mu další
rozměr, to je ten Task of the Day! S detaily se pojí tři slova: Sofistikovanost. Neotřelost. Autenticita.
To je ono! Detail, který není vymyšlený, je marnost anebo hloupost či
zmatečnost mysli. Ideální je brát vzory od profíků, mistrů a géniů. Kdo je to? Japonci. Ano, je jich plno těch úžasných (Zaha Hadid, Norman Foster, Santiago Calatrava, Rem Koolhaas atd., to jsou mé hvězdy), ale myšleno jako celé prostředí, vydesignované, pro mě jsou to Japonci. “Kam oko pohlédne, tam vidí, že věc má myšlenku” (cituji svého otce architekta) a provedení. Není tam “vyšlismus” či “to není vidět přeci” nebo “na to nejsou peníze”.

Zde vidíte dvě varianty řešení průhledu stěnou ze zahrady v Hong Kongu. Asie je zahradami vyhlášená. Otvor má svůj tvar a význam, a to, co je za ním, má také svou kompozici. Celé to na člověka působí neklidem neboli „co to je?“ (1. okno ) a harmonií (2. okno ) “vše je v pořádku”.

Dej sem ten šperk!
Ještě musím upřesnit, že detaily zde myslím detaily na fasádě domu.
Uvedu konkrétní příklad z mé praxe, máte dům, řešíte celkovou kompozici fasády, plné stěny x otvory, všechny fasády dohromady, jako celek, mají stejný “language”, jazyk, anebo tvarosloví. Znáte rastr fasády, ale nevíte, jaký bude ten detail. Detail je jako šperk.


Jaký bude rastr na té fasádě? Vodorovný či vertikální? Velký, malý? Kontrast či plynulost? To si všechno ujasníte a prokreslíte v počítači či rukou, nebo to dostanete zadané od šéfa a klienta (to je také šéf). A teď jedete druhé kolo. Navrhujete varianty vašeho prvního detailu, nebo ho rozvíjíte… jako příběh. I fasáda domu má svůj příběh detailů, říkáte si jak to….Ukážu vám to v praxi.

1 obrázek se zabývá rastrem fasády, 2 řeší design dveří postmoderním způsobem – zde je vidět vysoká kvalita práce, 3 řeší zase rastr fasády s elegancí a lehkostí. Všechny příklady v běžném životě nepotkáte, proto je zde uvádím.

Ok! Co z toho tedy plyne?
Když vymýšlíte podrobnosti svého nápadu, domu či kuchyně, koupelny, myslete už na začátku projektu na ty detaily. Máte je v hlavě jako v druhém plánu, nezávisle si tam plynou a transmutují. Proč? Protože vám za málo peněz udělají hodně muziky. Tím se Vaše kuchyň stane autentická, originální a jedinečná. Za další, propašujte do projektu něco, co jste nikdy neviděli, nikdy nezkusili anebo se koukněte do ciziny, co se tam nosí, nebojte se toho. Buďte sví! A za poslední, nešetřete, později
Vás to bude mrzet. Protože, vždycky jsou peníze na malé radosti a detail je malý, ale stojí za to! A vaše oko, když na Váš vymazlený detail pohlédne, řekne si, jsem fakt dobrá/ý a děsně odvážná/í!
Buďte James Bond vašeho designu
, agentem, živoucí odvahou.

Na obrázku jsou vidět dva detaily vstupu do obchodu s oblečením v Tokiu, řešené velice originálně a krásně. Když je něco krásné, většinou se na to finance někde vynoří.

Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.