Tvořit, žít a neškodit

Víte o tom, že na výrobu jednoho trička se spotřebuje 2700 litrů vody? ( Veronika Blabla Hubková, 2018), tak to je na pováženou že ano? A co s tím? To je jeden z důvodů u mě pro recyklaci a toho celého šílenství s tím spojeného…

Recyklace – inkognito
Nedávno mi kámoška projela IG https://www.instagram.com/infantka_recycled a říkala, tyyy, já vůbec z těch tvých příspěvků nepoznám, že děláš recyklované produkty… máš to tam sice napsané, ale lidi tohle přece nečtou. Asi bys to měla vysvětlit, jak to tedy s tou recyklací u tvých tašek je. Takže to mě lehce nakoplo a rozhodla jsem se o recyklaci/ upcyklaci trochu rozepsat… Doufám, že vás to zaujme také.

Vysvětlení terminologie + doporučená literatura
Možná jste o recyklaci už četli, ale já to napíšu znovu svými slovy.
Upcyklace znamená něco povýšit někam, např. mám nic moc rifle a přešiju je na super produkt.
Recyklace pro změnu je něco proměnit na něco jiného, např. rifle rozpářu a přešiju na 2-4 tašky, takové ty totebag a malé kabelky/psaníčka, ze zbytku možná 1–2 organizéry… tak to já taky někdy… ano, je to hodně podobné, detaily nejsou v tomto směru důležité.
Downcyklace je, kdy se z látky vyrábí něco horšího. Re:use it je z angličtiny znovu to použít…
Zero waste – nulový odpad, existují komunity, kde se žije s minimálním odpadem.
Slow fashion – v češtině pomalá móda, vymyšleno spisovatelkou Kate Fletcher v roce 2008, která se radikálně vyhranila proti rychlému životnímu stylu, jako je fast food (více o tom píše Veronika Blabla Hubková v knize Příběh skříně). Myšleno je tím, že programově se žije v duchu SLOW, zpomaluje se a kupují se věci jen ty, co se opravdu potřebují, nežije se konzumem a hromaděním. Což pro hodně lidí je zatím nepochopitelný a nemyslitelný životní styl (např. v Šanghaji). Slow u nás je spojováno s Kamilou Boudovou, zakladatelkou festivalu Slou Fashion Days. Udržitelná móda, tedy sustainable fashion, ví, že textilní průmysl je druhý největší znečišťovatel planety, a to po ropném průmyslu. Proto existuje trend, který žije tak, aby po vás mohly žít i další generace. Žijí udržitelně.
⊗ Potom existuje eco friendly, eco product, eco fashion – to už jsou fúze ekologie a daného výrobku, výsledek si asi dokážete představit.
⊗ A nejvíce nám známá akce je třídění odpadu. Ve skutečnosti nemáme potuchy, jak je OZO (Odvoz a zpracování odpadu) přecpané k prasknutí, proto by tam každý občan aspoň jednou za život měl jet, ideálně se svými dětmi, aby si udělaly představu o tom, jak žijí a co za nimi zůstává.
⊗ Proto je dobré podporovat bezobalové obchody, a občas tam něco koupit, aby existovaly a nevymřely, i za cenu, že jsou někdy dražší. Modlím se, ať v řetězcích je sekce bezobalu, i když to vlastně ublíží těm malým bezobalovým krámkům… Když už jsme u tématu bezobalu, tak určitě musíte prolítnout knihu Domácnost bez odpadu od Bey Johnson, ona je neuvěřitelná a její výčet toho, co si všechno člověk může vyrobit sám, je úžasný. Na to hned navazuje trend žijeme minimalisticky – to je má vysněná destinace, zatím to však u mě tak nevypadá s těmi hromadami látek k šití… ale jednou, jednou to přijde a bude to zenové prázdno.
SWAP – výměnný bazar, na Umprum jsme to nazývaly shopping párty (i když tam žádné shopping nebylo…), kde lidé něco přinesou a zadarmo si něco odnesou, ovšem nosí se jen oblečení čisté vyprané, takové, jaké byste sami chtěli dostat. V tomto oboru je známá Lucka Poubová jako pravidelná pořadatelka swapů, sama přitom vyrábí batohy z použitých obalů. Můžu doporučit její workshop výroby tašky Relu, který jsem sama absolvovala a bylo to wau! Také stojí za to se zamyslet, jaké chemické produkty doma používáme a jak se chováme k vodě, konkrétně co do ní vypouštíme. Přestat používat antikoncepci a najít její náhradu či způsob. Přestat kupovat farmaka a trhat byliny ve volné přírodě. Doporučuji Pět domácích prostředků od Smarticular, kde se dočtete, co doma potřebujete, abyste měli hezky čisto a útulno. Určitě existuje podnětů více, tak mi je kdyžtak napište, budu ráda.
Eco fashion

Fotografie kamarádky Majdy s mou pánskou taškou, kde jsou upcyklované různé jeans, ty zlaté jsem vyměnila na swapu, uši z pásů auta vyžebrala v lokálním autoservisu. Člověk se nesmí bát odmítnutí.

Fashion Revolution 2013
Musím ještě zmínit aktivitu FR komunity, která vznikla jako reakce na zhroucení oděvní továrny v Bangladéši v roce 2013, kde zemřelo 4000 lidí. FR šíří osvětu o tom, jak módní průmysl pracuje a jaké má špatné následky pro planetu a tím pro celou společnost. Dále bývá týden FR v dubnu, kdy probíhají různé akce na dané téma, v Ostravě bude RefashioN víkend, kde budu mít základnu.
Recyklovat se dá všechno možné, oblečení, látky, věci, nábytek (tady by se hodilo slovo renovace), vlastně i dům můžeme recyklovat, tím, že do něj nalije spousta peněz a zrekonstruujeme ho. Někdy tyto věci zavání kutilstvím a hranice mezi kutilem a profesionálem je velmi úzká… na to si člověk musí dávat pozor a někdy to ani nepoznáte, je to efemérní záležitost.

Upcyklace JO!
Proto pokud chcete žít slow, udržitelně, minimalisticky, existují možnosti, jak na to. Najdete je v mém e-booku Odvážně SLOW. Pro netrpělivé však můžu pustit pár info hned:
1/ kupujte lokální produkty, módu, i tašky
2/ nakupujte udržitelně a s rozmyslem
3/ zajímejte se o téma, vykládejte to svým dětem a rodičům, prarodičům, všem
4/ vymaňte se z konzumu, a používejte svůj selský rozum a srdce
5/ choďte pěšky či používejte MHD
6/ prolétněte aspoň krátce doporučenou literaturu
7/ choďte do přírody – dá vám sílu hned
8/ zajímejte se o to, co jíte
9/ vědomě se usmívejte

PS: další tipy mi můžete napsat 🙂

Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.