Objevte kouzlo pratelného papíru

Znáte veganskou kůži? Víte, že se hodí k pomalému životnímu stylu? Vhodný pro zastánce udržitelnosti? Pro ty, kterým není jedno, z jakého materiálu jsou věci, které si kupují? Nakupují eticky a s rozmyslem? Pro ty všechny a další je veganský alias pratelný papír řešením. Některé noviny tvrdí, že je to dokonce materiál budoucnosti. Myslíte si to taky? Kdoví! Rozhodně je fakt, že je krásný a stylový, slovy Mirky Sichrovské, která papíry do České republiky dováží a s kterou rozhovor píšeme.

Mirko, řekněte mi PĚT SLOV, která pratelný papír skvěle vystihují:
Udržitelný ve smyslu ekologie,
pratelný,
lehký,
pevný,
připomíná kůži, ale je to papír (žádné zvířecí části).

Většina fotek produktů pochází z Mirčiny dílny.

Co je pratelný papír?
Často slyšíme další názvy pro tento materiál: omyvatelný papír, kraftový papír, kožený papír, veganská kůže, snappap, kraft-tex atd. V zásadě se jedná o lehký kraftový papír s vysokou odolností proti roztržení, vyrobený z biologicky odbouratelného přírodního vlákna.
Papír je omyvatelný, potisknutelný a barvitelný, vydrží opotřebení, vodu a vlhkost. Na odstranění špíny je nejlepší použít mýdlovou vodu a malý kartáček. Jeho čištění je v porovnání s látkami mnohem jednodušší. Papír však není vodotěsný. Ale po vysušení zůstane neporušený.

Šít z papíru?
Ano, proč ne…? Je to ekologické a stylové!

Papír se dá dobře kombinovat s dalšími materiály, taška z mé dílny.

Co můžete z pratelného papíru ušít?
Kabelky, tašky, batohy, peněženky, pouzdra… v podstatě výrobky, které se vyrábějí z kůže. Nesmím zapomenout na papírové šperky či interiérové doplňky. Takže plno věcí, je to oblast neprobádaná.

Jak jste narazila na pratelný papír? Kde jste ho objevila?
Byla to úplná náhoda. S manželem jsme jeli na zahraniční reklamní veletrh, ale zcela z jiného důvodu, než byly papíry. O těch jsem v té době ještě nevěděla. Málokdo ví, že máme s mužem ještě jeden e-shop s prodejem sportovních trofejí (poháry, medaile, sošky, diplomy) a právě na veletrhu jsme chtěli získat nové poznatky a produkty související s touto činností. A tam jsme objevili pratelný papír. Pro mne úžasná, v ten moment nepochopitelná věc, ale láska na první pohled. Musím ho mít a zkusit šít! Nebylo co rozmýšlet, papír se vezl do Čech a za pár dní přibylo papíru více, až jsem se rozhodla ho nabídnout také ostatním hobby švadlenkám. Tak se zrodily začátky wash-M-paper.

Proč je papír ekologický?
Při výrobě papíru nebyla použita žádná zvířata ani živočišné produkty. Je biologicky odbouratelný. Přestože se pratelný papír začne po dvou týdnech rozpadat v půdě, výrobky z něj se mohu používat i několik let. A pokud budeme používat pratelný papír, můžeme snížit počet zvířat zabitých pro kůži.

Na papír se dá malovat a tisknout.

Můžete ukázat nejstarší tašku? Ráda bych věděla, jak papír stárne
Svou první tašku jsem šila před čtyřmi lety a nosím ji dodnes. Tak jak stárne kůže, stárne i tento papír. Pokud se zašpiní, omyju ji mýdlovou vodou. U menších výrobků si dovolím více znečištěná místa odstranit praním v pračce (papírové obaly na květníky, košíky atd.). Papír na tašce nese známky opotřebení, ale na kráse neubírá.

Mirky nejstarší taška vypadá pořád dobře i po čtyřech letech nošení.

Pojďme si popovídat, jak se papír chová při nošení
Své výrobky testuji tím, že je nosím. Co se týká hmotnosti a objemu, je obdivuhodné, kolik tento dostatečně silný a lehký materiál unese. Vzpomeňme věci, které můžeme každý den v tašce nosit, když jdeme do práce, do školy… peněženku, obal na notebook, pouzdro na mobil, pouzdro na karty atd. Více věcí = více váhy. A všechny tyto věci můžeme vyrobit právě z tohoto lehkého materiálu. Nejenže budeme mít originální, nebo elegantní či minimalistický kousek, ale ušetříme i svá ramena.
Ať už jde tedy o školu, práci nebo obchody, taška musí být lehká a papír je pro ni stvořený.

Co máte tak ráda na papíru?
Pratelný papír se může dále mnohými způsoby upravovat. Barvit, perforovat, embosovat, tisknout, laminovat, laserovat….
Je otázka času, kdy a kdo přijde s dalšími nápady, jak papír ozvláštnit, vyrobit z něj nevšední originální kousek pro každodenní nošení nebo upotřebení. Díky tomu se každý takový kus papíru stává jedinečným jako umělecké dílo 🙂
Papír se také velmi dobře a jednoduše aplikuje na další materiály, je to snazší, než myslíte. Mnoho lidí používá papír pro svá označení k oděvům, které vyrábí.
Každý si při práci s papírem najde svůj styl, ať už minimalistický nebo elegantní. Já si s papírem ráda hraji, mám ráda barevné a kontrastní kombinace. Ráda papírové doplňky nosím i používám. Jsou krásné.

Co zklamalo? Na co byste chtěla upozornit? Co mrzí?
I když je pratelný papír opravdu pevný a odolný materiál proti roztržení, bohužel se vpichy po jehle nadobro poškodí. Šití nebo stříhání a další práce s papírem musíme mít předem dobře naplánované, abychom předešli zbytečnému a nenávratnému poničení. Na rozdíl od látky papír párat bez viditelných otvorů nejde.

Odkud čerpáte inspirace pro šití?
Pinterest, Youtube, kožené výrobky v obchodech.

Jak jste se vlastně dostala k šití?
Úplně k prvnímu šití mě přivedla moje maminka. Není žádná švadlena, ale doba a situace ji přivedly ke stroji a začala mne a moji sestru oblékat právě na stroji ušitými věcmi. S věkem byly moje nároky na šití vyšší a vyžadovaly více zkušeností a praxe, a tak jsem se stala samoukem pod dohledem mé kamarádky švadleny. Veškerou svou konfekci jsem měla ručně ušitou. Šití oděvů jsem pak na pár let opustila a věnovala se rodičovství, kdy jsem se zamilovala do patchworku. Zase cestou samouka a pomocí internetových kurzů jsem ušila několik dek a polštářů. A pak přišel PAPÍR. PRATELNÝ. Šila jsem ho stejně jako látku a zjistila, že až na některé menší rozdíly je to úplně stejné šití. Takže se nebojte a šijte papír.

Žijete v duchu SLOW FASHION? Zajímá vás udržitelná móda či zero waste?
Ano, žiji. Přiznám se ale, že ne dlouho. O to více si nyní vážím svého šatníku, kde visí opravdu jen kvalitní a hlavně potřebné kousky, které jsem nakoupila s poznáním, jak a z čeho byl výrobek vyroben, jak jeho výroba ovlivnila naše životní prostředí.
Nechodím nakupovat oblečení podle trendů, ale opravdu se snažím každý kousek vybrat podle nutnosti potřeby ho mít a podle kvality. I když se můj šatník o dost zmenšil, moje radost z něj se o to zvětšila. Měli by to zkusit všichni.
Udržitelná módazero waste mi nejsou cizí. S rodinou se tento životní styl učíme postupně aplikovat do všedních dnů a myslím, že nám to jde dobře. Naštěstí je dnes spoustu obchodů, které nabízejí produkty z recyklovatelných materiálů a které je možné opakovaně a dlouhodobě používat.

Jak začít, pokud by z něho někdo chtěl něco vyrábět?
Nebát se! A všechno si dobře promyslet. Každý projekt vyžaduje konkrétní věci. Důležité je dle mého nešít těžké projekty, papír je krásný právě na těch jednoduchých. U všech ale platí ostrá jehla, syntetické nitě, namočit papír a nepatrně prodloužit steh.
Postupně si každý najde svůj ideální postup na šití s papírem. Neexistuje přesný návod, každý máme jiný stroj, jiné možnosti.
Doporučuji vždy každému odzkoušet šití na kousku papíru, vyladit steh, aby byl pěkný a pak šít naostro. Vždy nabízím začátečníkům k objednaným papírům kus nějakého odstřižku právě na odzkoušení, štelování apod.

Papír je skvělý pro pánskou módu.

Pokud vás zajímá, jak vypadají produkty pratelného papíru, podívejte se na Mirky IG wash_m_paper , papíry najdete na e-shopu www.washmpaper.cz . Mé designové tašky naleznete na IG infantka_recycle.

Inspirace zde:
Pinterest/snappap nähen
Pinterest/snappap tasche
Pinterest/washablepaper
Pinterst/kraft tex
Youtube/washablepaper

Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře
  1. Ivana napsal:

    Já objednávám pratelný papír od holek z Kar.Ma Nedělaí klasické tuctovou módu a doplňky, ale prakticé věci s duší. Koukněte se k nim pro inspiraci a nádherné produkty na https://www.washyourkarma.cz/

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.