MORECY – Cokoliv, co dělám, musí vycházet ze mě

Rozhovor s tvůrkyní MORECY (Monika Fleknová), která si vytvořila svůj brand, vlastní design, který lidí milují a rádi nosí a přitom je UPCYCLE/RECYCLE/EKO/UDRŽITELNÁ a je stále SEXY.

Monika je dle mého HRDINKA, rozhodla se, že bude šít a tady to je.
Je taková ODVÁŽNÁ štírka a je i DOBRODRUH. Těch já si moc vážím, proto mě zajímá, jak žijí a tvoří, nad čím přemýšlí, a věřím, že ostatní čtenáře také.

MORECY nám do české módy přinesla dvě věci, o kterých vím. 1/ nový design doplňků  z UPCYCLE světa 2/ nový pohled na módu doplňků. Porušuje KÓD / PRAVIDLO, že doplňky musí být minimalistické a jednobarevné, aby se daly jednoduše sladit s outfitem. V tomto případě to není pravda, protože lidé si tvé tašky/batohy/kabelky kupují od první chvíle, kdy jsi je začala prodávat. Styl či design MORECY je útržkovitý, kolážový a streetový. Je na hranici módy a kutilství. Je však PERFEKTNĚ, KVALITNĚ UŠITÝ a má vymyšlené detaily. Jistota v šití JE STEJNÁ i v myšlení. A to je pro nás všechny INSPIRATIVNÍ. Děkuji MO za poskytnutí tvého pohledu na tvorbu a život jako takový.

Řekni, na co myslíš, když tvoříš?
CO JE TVÉ PROČ? PRO KTERÉ TOTO VŠECHNO DĚLÁŠ?
Upcyklaci jsem si vybrala právě proto, že sama dobře vím, kolik oblečení skončí na skládce, i když je to skvělý materiál, který lze dále zpracovat.
Právě proto jsem si tenhle materiál vybrala pro moje batohy a kabelky.
A na co myslím, když tvořím? Právě že na nic, což je velmi osvobozující a jen tvořím. Vnímám barvy, odstíny, skládám je k sobě a říkám si, co mi barevná kombinace připomíná, což beru jako meditaci.

Jak vzniká batoh či taška? Popiš proces.
Tak v první řadě jdu takzvanou tour de sekáč, kdy obrážím sekáče a hledám ty nejlepší kousky. Tohle zabere opravdu hodně času, ale už tak nějak vím, kam chodit.
Kalhoty přinesu domů, vyperu, vysuším a jde se stříhat.
Jakmile si kalhoty nastříhám, začnu sestavovat barevné kombinace k sobě a ušiju vzor. Následuje podžehlování, sešívání a následná kompletace s podšívkou.
Je to proces plný žehlení, šití a stále dokola, ale výsledek stojí za to.

Jak jsi ten svůj ORIGINAL DESIGN vymyslela? PROČ?
Cokoliv, co dělám, musí vycházet ze mě. Celá má tvorba je vlastně takové zrcadlo mě samé. Nedá se popsat, jak ani proč. Prostě to vzniklo a jakmile jsem ušila svoji první „mozaiku“, okamžitě mě to okouzlilo a řekla jsem si „to je ono, to jsem já“.

Jak víš, že je tvé dílo/batoh hotové?
Řídím se pocitem, pokud se mi stále ještě něco nezdá, jsem schopná návrh neustále upravovat. Teď už si ale návrh dokážu lépe představit ještě, než začnu šít a tím je práce mnohem efektivnější.

Kteří tvůrci/tvůrkyně tě inspirují? Jak v Čechách, tak i jinde, prosím.
Už na střední škole mě velmi zaujal Kandinskij a inspirovala jsem se jím i u maturitní práce. Celkově mám velmi blízko ke kubismu.

Kdo tě v podnikání formoval? Vedl? Nebo podporuje?
Do podnikání jsem se vrhla, jak se říká, „po hlavě“. Moc jsem se chtěla postavit na vlastní nohy a věděla jsem, že to jednou dokážu. Že sice netuším jak, ale zvládnu to. A tak jsem do toho dala všechno a už po roce mě moje práce snů začala živit.

Podnikají tví rodiče?
Část mé rodiny podniká.

Podporují tě v tvém podnikání nebo tě spíše odrazují?
Spíš mi do toho nekecají, já si totiž málo kdy do něčeho nechám kecat a musím si to prožít sama 🙂 Ale taky vím, že ať už bych dělala cokoliv, budou mě podporovat.

Z jaké prostředí pocházíš? Z města či vesnice?
Pocházím z malého města. Bydlela jsem ale také v Praze, v Hradci Králové a Brně. Teď jsem se ale usadila na vesnici v srdci Moravského krasu.

Jaké všechny práce jsi dělala a jak dlouho? Co tě naučily?
Vztah k práci jsem si budovala od malička. Věděla jsem, že nikdy nic nedostanu zadarmo, a tak už ve velmi mladém věku jsem chodila po brigádách. Uklízela jsem domy, sekala meze, chodila jsem pomáhat do květinářství, udržovala zahrady.
Před mateřskou jsem pracovala jako šéfkuchařka. Tato práce mě naučila hlavně, jak pracovat efektivně a jak si zorganizovat čas.

Věříš v ženské a mužské podnikání? Co tě napadá, když ti to takhle řeknu?
Existuje jen podnikání. Žádné rozdělení bych v tom nehledala.

Tvoříš na zadání? Jak to probíhá?
Tvorba na přání mě moc baví a nikdy mě nepřestane překvapovat.

Pokud chceš batoh nebo kabelku podle svého, stačí mi jen napsat barevnou kombinaci, kterou bys chtěl/a, a společně vybereme barvy. Poté vytvořím návrh a barvu podšívky a po následném schválení začnu kompletovat. A batůžek nebo kabelka je na světě, MORECY

Na čem teď pracuješ?
Pořád na něčem. Momentálně tedy na zakázkách, kterých je pořád dostatek, ale potřebuji se trochu „trhnout“ i k mým projektům.
Zároveň plánuji spoustu novinek, které snad v průběhu roku budou vycházet pravidelně.

Co rodinný život? Jak žiješ? Žiješ udržitelně? Ekologicky?
Snažíme se žít tak, abychom neškodili sobě, ani okolí.

MORECY můžete prozkoumat zde:
https://www.morecy.cz/
https://www.instagram.com/mo.recy/?hl=cs
https://www.facebook.com/Monrecy/

Vendula *
Jsem architektka a bloggerka. Miluji umění, změnu, udržitelnost, a seberozvoj. Mým DAREM je přinášet světu KRÁSU. Lidi INSPIROVAT a LADIT na VLNU KRÁSY. Má TVORBA v lidech rozproudí ENERGII a RADOST ze života. A TO MĚ BAVÍ!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.