Svět je vystavěná kompozice

Ráda bych se zamyslela nad pojmem kompozice / compositio.
Pro kreativce všeho druhu či architektku je návrh kompozice jedna
z nejdůležitějších prvků, kterou ve své tvorbě řeší. Jako příklad k pitvání kompozice jsem si vzala město Hong Kong v Asii, protože je to město plné kontrastů a kompozice je dobře vidět.

Děsivý výhled z výšky do kolážovitého nádvoří je zajímavý. Člověk má pocit, že je pánem světa.

Pro studium kompozice doporučuji pár triků:

  • sledovat kompozice kolem sebe
  • kreslit si je na papír v terénu
  • fotit (kreslení je však efektivnější, informace jde přímo do těla)
  • tím vším si zdokonalujete své estetické dovednosti a ty následně využijete v komponování svého díla.
    Pohled na Hong Kong z vrcholku, kam se dostanete pomocí jezdících schodů.

Pojem kompozice nebo komposice (z lat. compositio = skladba, složení) znamená skladbu, složeninu, rozmístění, rozvržení, uspořádání.
Bohužel se špatné kompozice objevují často. Bývá to z různých důvodů, osobně si myslím, že lidé, kteří navrhují, nemají dost času, aby vytvořili kvalitní práci. Někdy jim do práce mluví zadavatel a ten je bezkompoziční maník, kreativec nemá sílu se s ním hádat. Je to takový ten nerespekt. Anebo kreativcem je instantní kreativec (člověk, „musící“ něco rychle vyřešit), přičemž ho kompozice nezajímá, tedy neví, že existuje anebo nemá čas se s ní seznámit.

Dobrá kompozice vám udělá zaručeně dobrý výsledek.

Pruhovaní pěšáci, to už máme za sebou, tyto bezduché, salámové fasády jsou překonané, naštěstí boční fasáda má jiný materiál s jinou kompozicí. Ovšem, lomená hmota nahoře dává naději novosti v architektuře.

Architektura a grafický design je na studium kompozice ideální.

Obojí mě dost inspiruje a ráda je zkoumám, asi proto, že jsem architektka. Pitvám ty 2d, 3d obrazy a vždy se ptám, proč mě to tak bere? Čím to je? Je to rozložení hmot, barvy, materiály s jejich povrchem nebo texty, které různě vyskakují do prostoru a kompozici narušují? Je to vzrušivá podívaná, skvělý je na koukání Hong Kong. Kompozice města, jak stojí vedle sebe jednotliví hráči domů s kombinováním míst prázdnoty, zelených ploch či vodních míst, to je symfonie. Arthur Schopenhauer řekl , že architektura je zmrzlá hudba, krásná metafora že?

Průhled do vnitrobloku otvírá tajemství života uvnitř domu. Dynamické schodiště se vetřelo do atria kamenného domu jako černá zmije.

Kompozice je o energii.
Vzbuzuje emoce.
Lidem něco vzkazuje.
S tím je dobré pracovat.

Potřebuji tady nějaký příklad. Na svoji architektonickou pitvu jsem si vzala Hong Kong, kde jsem byla několikrát. Hong Kong ( alias HK ) je architektonický skvost na Zemi, a to z několika důvodů.

1/ Je evropský a přitom čínský, je to výborná fúze metropole s lokálními detaily, je to tak výrazné, že i blbého to klepne do nosu….

2/ Hmoty věžáků jako velryby zajíždějí do moře. (To je emoce.) Což je přírodní úkaz, velkoměsto se snoubí s mořem, kompozičně vysoké a kolážové + s plochým, jednolitým, to je kontrast, to má napětí, energii.
A kompozice je o energii. Dále v HK můžete dělat několik činností najednou, jako se koupat, či jít na ryby a přitom jste pořád ve velkoměstě, takže večer můžete jít do nejluxusnější restaurace a na party do bazénu na mrako-drapu. Další emoce – dobrodružství.

3/ Nastavení HK – město na kopci a v kopci. Složitý terén umožňuje, že domy poskakují a tvoří nečekané vizuální obrazy. Ty obrazy se mění podle toho kde stojíte. Perspektiva dělá dobrou práci. Myslete na podloží, základnu, ukotvení kompozice.

4/ Elementy v časoprostoru. Příroda. Vnímejte ji a sledujte, kam potřebuje jít. Běh času. Naciťte si čas, představte si, jak se věci mění v čase. Proces stárnutí – sledovat. Jak věci vypadají, když zestárnou? Příroda většinou láskyplně stavby pojme do sebe.

Skvěle řešená kompozice hmoty obchodního domu používá dlouhý blok z červeného obkladu, rozřezaný vertikálními škvírami, tak je hmota ještě štíhlejší. Škvíry, které jsou z tmavých skel, čímž světlá plocha kamene jde dopředu a tmavá plocha skla jde dozadu. Podseknutý podstavec dává hmotě lehkost. Jakoby se vznáší. Špičatý vrcholek dům vytahuje do výšky, tak hmota působí stejně velice jako její sousedi. Fronta fasád vypadá výškově podobně.
Tady je to takový čurbes hmot a materiálů, ale to grafitti to trochu prosvětlilo ne?


Naladění, exprese, chuť města, proces stárnutí materiálů v prostoru, to vše kompozici ovlivňuje a proměňuje. Je to velice dobrodružné.
Přeji vám hodně zdaru při navrhování kompozice
a dejte vědět, zda Vám článek byl k užitku.

Tohle je pohled opačný, pohled mravence. Dramatické a nádherné.
Příroda má nepředvídatelnou sílu a nedá se člověkem zahnat do kouta, a to je skvělá zpráva. Parky v HK jsou plné podivností, člověk se nestačí divit :).
Vendula *
Miluji umění, architektury a jeans, které ráda upcykluji. Mým darem je lidem pomáhat navrhovat různé věci a kultivovat svého ducha. Mé ecoprodukty lidem přinášejí radost a podporují je na cestě životem.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.