7 kroků k HOJNOSTI udržitelného života doma

Znáte to ZOUFALSTVÍ, kdy nemáte kam nacpat další sklenice?
1/ rada nad zlato: VYHAZUJTE UVÁŽENĚ a TŘIĎTE – UČTE TO SVÉ DĚTI A RODIČE.
Taky vám vadí, že každou minutu skončí kamion odpadu v oceánu či moři? 2/ rada nad zlato: IDEÁLNĚ NEKUPOVAT DALŠÍ PLASTY, ALE POUŽÍVAT TY, CO UŽ MÁM… do rozpadnutí… ZASE ŠIŘTE DÁLE.
Další rady nad zlato – čtěte až do konce článku… dechu (Luis Buñuel)

Už jste plavali v moři plném odpadků? Já jo… grrrr, v Číně…

Stáhněte si check list 7 kroků UDRŽITELNOSTI

Zřejmě už jste slyšeli mnohokrát o udržitelnosti (sustainability). (Dle definice OSN z roku 1987 je trvale udržitelný rozvoj takovým rozvojem, který naplňuje potřeby přítomných generací, aniž by ohrozil schopnost budoucích generací naplňovat potřeby své. Udržitelný rozvoj je také definován jako rovnováha mezi ekonomikou, sociálními aspekty a životním prostředím – třemi pilíři, jež tvoří základní oblasti lidského života. Převzato z manufaktury.cz)

Uvedu konkrétní příklad z mé praxe, kabelky, které navrhuji, se vyrábějí z veganské kůže (pratelný papír), která se vyrábí udržitelně, protože všechny tři podmínky splňuje, má na to certifikát FSC a Oeko-Tex.

Hodně lidí se mě ptá, jak tedy žít v modu udržitelného života. V souladu s přírodou, s respektem a láskou k matce Zemi, či nazvěte si to, jak potřebujete. Tedy, které principy dodržuji a snažím se praktikovat v běžném rodinném životě.
Na poprvé to není jednoduché, to uznávám, navzdory starým způsobům chování či starého myšlení, které je hluboce zakořeněné v nás, ale když jste rozhodnuti staré zvyky vyhodit, opustit, jde to snáz. Některé body jsou úplně jednoduché a přirozené, vrostou vám do života tak, že si toho ani nevšimnete. A ty těžší se zabíhají postupně do vaší domácnosti, podobně jako ostatní nové věci v životě. Chce to brát zlehka, není to přeci za trest!

Žít udržitelně – ekologicky či smysluplně – není žádná věda, prostě to chce hlavně praktikovat a vytrvat. Své zvyky a domácnost upravujete postupně a je to! Některé principy určitě už znáte a používáte, jinak by vás článek nezajímal, a tak principů zbývá o něco méně, než se zdá… a to je dobrá zpráva, že?

Tak pojďme na to:

1/ rada nad zlato: nekupovat zbytečnosti
Nekupovat věci nadarmo nebo bez rozmyslu. Znáte ten pocit, kdy jste frustrovaní, rozladění, nešťastní anebo máte záchvěv geniality a šup  – jdete nakupovat. To je emoce. Doporučuji nenakupovat v emoci, ale v klidu, to je dobrý přístup pro efektivní nákup.
Nebo ego řekne: Je potřeba změnit šatník, stát se někým jiným, transformovat se z venku, odříznout staré já – to vše je jen trik našeho ega, které nám ukazuje, jakou má moc nad námi. Ale jak nad tímto mámením vyzrát? Uklidněte se, prodýchejte a v klidu se sebe zeptejte, opravdu ten kabát potřebuji? A počkejte si na odpověď.
Pokud překročím k bodu, že kabát potřebuji, pokládám si další otázky:
Dá se to koupit někde lokálně? Od místního tvůrce?
Dá se to eventuálně vyrobit?

Tady vzniká prostor pro HOJNOST, protože utrácím méně.

2/ rada nad zlato: znovu věci použít
Pro hodně lidí je návštěva sekáčů nepředstavitelná, ale když překročí tento předsudek, otevře se jim nový svět!
Oblečení, které někdo navrhl a vyrobil v radosti či nutkání. Prostě oblečení je tady a čeká právě na vás. Proč to tedy nevyužít?
To stejné se týká bazaru či jiných podobných zařízení… je to jednoduché a vše je tady pro otevřenou mysl… tak proč to nezkusit?

3/ rada nad zlato: chovat věci s láskou
Pravidlo jednoduché jak facka, ale je tím myšleno mnohem víc. Chovat věc s láskou znamená, že máte pokoru. Pokoru ke světu. Je to respekt k té věci a k člověku, který ji vyrobil, vlastně i k planetě i boží prozřetelnosti, že nám dala materiál a nápady věc zrealizovat. Znamená to, že svůj drahý značkový batoh nepřetěžuji mega nákupem. Nebo svou oblíbenou kabelku, nedělám z ní nákupní tašku, neházím ji na zem, ale dbám o její well-being, dbám o to, aby se měla dobře a žila u mne v čistotě a měla kolem sebe dost prostoru. Možná to přeháním, ale nebojte se, já s věcmi nemluvím, jen se o ně starám, pokud mi to byt umožní. Prostě si těch věcí vážím, a tak si vážím vlastně sama sebe a svého času k získávání energie peněz, za kterou směním nějakou věc. Je to v podstatě princip zrcadlení.

Mé zdravé, ekologické tašky a kabelky najdete na www.omform.cz

4/ rada nad zlato: sdílet věci ve více lidech
Tak to je na první dojem šok, ale to není šok, to u nás už existuje.
Sdílení aut ve více lidech.
My třeba v domě sdílíme pračku a někdy i myčku, když chceme.
Když jsem studovala na střední, bydlela jsem v podnájmu a sdíleli jsme spolu koupelnu.
To jsou přeci úplně efektivní způsoby bydlení. Líbí se mi i veřejné prádelny, které jsou dobré místo seznámení… ale to asi funguje jen v americkém filmu… 
Další možnost je sdílení digitálních produktů, jako je software (canva, spotify, netflix atd…) či hardware…

Dobře se dají sdílet i společné zahrady a zákoutí… revitalizovat je v příjemné prostory.

5/ rada nad zlato: opravovat/ rekonstruovat
Ve městě se nacházejí veřejné dílny k opravě nábytku či kola.
Boty se dají výborně opravovat (pokud jsou tedy kvalitní…).
Rovněž je vhodnější byty či domy rekonstruovat než stavět domy nové. Člověk získá i pozemek levněji. Ovšem je tu hromada práce, která není tak příjemná jako stavět nově na zelené louce…

6/ rada nad zlato: recyklovat/ darovat
Spoustu věci rozdávat přátelům je lepší, než to hodit do popelnice, kde se věc umaže a zplesniví. Nebo organizovat SWAP s kamarádkami či přáteli. Udělejte si večírek a pozvěte své přátele a rozdávejte, rozdávejte! To je přece i zábava! Raději věci dávat do charity či kontejnerů charity než jen beze smyslu vyhazovat. Myslete i na jiné, na ty, co loví v popelnicích…

7/ rada nad zlato: kompostovat/ třídit
Než se věci vyhodí, projdou vaším třídícím procesem. Hodně biologického odpadu je možno dát do kompostéru anebo do BIO popelnice. Nemusí se všechno automaticky házet do odpadu. Existují aplikace (Kam s ním?), které vám pomohou, když si nejste jistí, do které popelnice věc vyhodit, vypadá to, že hodně měst má své vlastní (jaksetociodpady.cz). V obchodech či ve školách můžete vyhodit baterky či žárovky.

Vlastně člověk zjistí, že udržitelnost je jistého druhu otevření mysli. Změna člověka starého v člověka nového.
Duchovního, jemného a zodpovědného za své chování a k sobě.
Vědomého cestou života.
Mimoto všechno učíme jak své děti, tak naše rodiče.
Ano, znám to, kdy vaše máti na to neustále zapomíná… no jo, tak to někdy prostě je…
Ale nekoukejte na nezdar, ale na zdar a uvidíte, kam dále se tímto způsobem života dostanete.

Nakonec to nepůsobí tak zle, že ano?
Všimli jste si, že mnoho rad vede k té slibované hojnosti.
K praxi úsporného a šetrného života, který mě osobně dělá i mnohem šťastnější, protože je jednodušší (mám méně – starám se o méně věcí celkově),  tzv. minimalismus.
Peníze si můžete vyhradit na něco, po čem dlouhodobě toužíte, třeba dovolená snů, koupit si kolo snů či vytvořit si nějaký pasivní příjem nebo začít na tom pracovat…

Zkráceně 7 rad nad zlato:

  • nekupovat zbytečnosti
  • znovu věci použít
  • chovat věci s láskou
  • sdílet věci ve více lidech
  • opravovat/ rekonstruovat
  • recyklovat/ darovat
  • kompostovat/ třídit

Napište mi, zda vás téma zaujalo, které prvky znáte a které se snažíte zaběhnout do svého života. Budu se na vaše komentáře těšit.

Vendula *
Jsem architektka a bloggerka. Miluji umění, změnu, udržitelnost, a seberozvoj. Mým DAREM je přinášet světu KRÁSU. Lidi INSPIROVAT a LADIT na VLNU KRÁSY. Má TVORBA v lidech rozproudí ENERGII a RADOST ze života. A TO MĚ BAVÍ!
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.